AI-hosting in Europa: zo zet MKB veilig AI in

Veel MKB-bedrijven willen AI inzetten, maar aarzelen omdat ze niet weten waar hun data terechtkomt. De samenwerking tussen Microsoft en het Europese AI-bedrijf Mistral, met AI-modellen aangeboden via Europese servers, laat zien dat de markt die zorg serieus neemt. Toch blijft de vraag: hoe zet je als MKB-bedrijf AI in zonder je data op te geven?
In dit artikel:
De wens om AI te gebruiken is er bij de meeste MKB-bedrijven allang. Facturen automatisch verwerken, offertes sneller genereren, klantmails samenvatten: het zijn concrete tijdwinsten. Maar zodra de vraag “waar blijft onze data” op tafel komt, stopt het gesprek vaak. Terecht, want die vraag gaat niet over achterdocht, maar over juridische aansprakelijkheid. Gelukkig is het landschap aan het veranderen, en zijn er nu reële keuzes voor bedrijven die AVG-compliance serieus nemen.
Waarom aarzelt MKB bij AI?
De rem zit zelden in techniek of budget. Onderzoek van de Europese Commissie uit 2023 laat zien dat ruim 60% van de Europese MKB-bedrijven die AI nog niet gebruiken, zorgen over dataprivacy als belangrijkste drempel noemen. Dat is begrijpelijk: de meeste grote AI-diensten draaien op servers in de Verenigde Staten. Zodra klantdata, orderinformatie of personeelsgegevens via zo’n dienst worden verwerkt, kunnen er spanningen ontstaan met de AVG.
Twee concrete risico’s die we bij klanten terugzien:
- Data wordt verwerkt buiten de EER zonder passende waarborgen (zoals een geldig doorgifte-mechanisme).
- Medewerkers gebruiken gratis AI-tools en voeren zonder nadenken gevoelige klant- of bedrijfsinformatie in.
Beide situaties kunnen leiden tot een meldplichtig datalek of een boete van de Autoriteit Persoonsgegevens. Het risico is reëel, maar het is ook beheersbaar, als je bewust kiest.
Wat betekent Microsoft-Mistral voor MKB?
Begin 2024 maakte Microsoft bekend samen te werken met Mistral AI, een Frans AI-bedrijf dat bekendstaat om zijn open en efficiënte taalmodellen. Mistral-modellen zijn sindsdien beschikbaar via Azure, het cloudplatform van Microsoft, inclusief de mogelijkheid om te hosten op Europese datacenters. Dat is een concreet verschil met eerder: je kunt nu kiezen voor verwerking op servers in Nederland of Ierland, binnen de EER.
Dit is geen garantie dat alles automatisch AVG-proof is. De verantwoordelijkheid voor correcte inrichting ligt altijd bij de organisatie die de tool inzet. Maar het geeft MKB-bedrijven een serieuze optie die een jaar geleden simpelweg niet bestond. De markt erkent de vraag naar Europese AI-hosting, en dat werkt door in het aanbod.
AVG en datalocatie: waar zit het risico?
De AVG stelt drie eisen die direct relevant zijn bij AI-gebruik. Ten eerste: persoonsgegevens mogen alleen buiten de EER worden verwerkt als er passende waarborgen zijn, zoals een adequaatheidsbesluit of standaardcontractbepalingen (SCC’s). Ten tweede: je moet als verwerkingsverantwoordelijke kunnen aantonen dat je weet wat er met de data gebeurt. Ten derde: verwerking mag alleen plaatsvinden voor het doel waarvoor toestemming is gegeven.
Een AI-tool die klantnamen, ordernummers of e-mailadressen verwerkt, raakt aan al drie punten. Datalocatie is niet de enige factor, maar het is wel de makkelijkst controleerbare. Als je kunt zeggen “onze data wordt verwerkt op servers in de EU, op basis van een verwerkersovereenkomst”, heb je al een groot deel van het compliance-vraagstuk ingevuld.
Kernpunt: Europese AI-hosting lost niet alle AVG-vragen op, maar het verkleint het risico aanzienlijk en maakt compliance aantoonbaar eenvoudiger.
Welke Europese AI-alternatieven zijn er?
De keuze voor Europese AI-hosting hoeft niet te betekenen dat je inlevert op kwaliteit. Een overzicht van reële opties:
- Mistral AI (Frans): open modellen, beschikbaar via Azure met EU-datalocatie of zelf te hosten. Sterk in meertalige taken en compact van opzet.
- Azure OpenAI met EU-dataresidency: Microsoft biedt voor zakelijke klanten de mogelijkheid om GPT-4-modellen te draaien met gegevensopslag in de EU. Dit vereist een bewuste instelling en een goede verwerkersovereenkomst.
- Zelf hosten (self-hosted): open modellen zoals Mistral of Llama draaien op eigen of Europese cloudinfrastructuur. Maximale controle, maar hogere beheerkosten.
- Europese AI-aanbieders: bedrijven als Aleph Alpha (Duits) bieden modellen aan met expliciete focus op Europese regelgeving en soevereiniteit.
Welke optie past, hangt af van het type data dat je verwerkt, de schaal van gebruik en hoeveel beheer je intern wilt dragen. Er is geen one-size-fits-all antwoord.
Voorbeeld: AI in een logistiek bedrijf
Stel: een transportbedrijf wil AI inzetten om binnenkomende e-mails van klanten automatisch te categoriseren en door te sturen naar de juiste afdeling. Klantnamen en ordernummers worden daarbij verwerkt. Als die verwerking plaatsvindt via een Europese server, op basis van een verwerkersovereenkomst, en medewerkers zijn geïnstrueerd wat wel en niet mag worden ingevoerd, dan is het risico beheersbaar. We hebben dit soort koppelingen gebouwd, waarbij de AI-logica draait op een afgeschermde omgeving zonder dat gevoelige data buiten de EER gaat.
Hoe bouwt Divtag veilige AI-integraties?
Bij Divtag bouwen we AI-integraties altijd vanuit het bedrijfsproces, niet vanuit de technologie. De eerste vraag is: welk probleem lossen we op, en welke data is daarvoor nodig? Pas daarna kijken we naar welk model en welke infrastructuur daarbij past.
Concreet betekent dat:
- We beginnen met een inventarisatie van de data die de AI-tool moet verwerken. Is het persoonsgegevens? Dan is datalocatie een harde eis in het ontwerp.
- We kiezen bewust voor Europese hosting of self-hosted modellen als de aard van de data dat vraagt.
- We sluiten verwerkersovereenkomsten af met de aanbieders die we inzetten, en leggen die vast als onderdeel van de oplevering.
- We bouwen geen black-box oplossingen: de klant weet altijd wat er met zijn data gebeurt en kan dat aantonen aan een toezichthouder.
We werken in Laravel, Vue en Inertia, wat betekent dat we AI-componenten inbouwen als onderdeel van bestaande software of als losstaande module die koppelt aan je huidige systemen. Dat geeft meer controle dan een kant-en-klare SaaS-tool, waarbij je afhankelijk bent van de keuzes van een derde partij.
AI inzetten met regie is geen luxe voor grote bedrijven. Het is een keuze die je als MKB-ondernemer gewoon kunt maken, als de software die keuze ondersteunt.
Veelgestelde vragen over AI-hosting Europa MKB (FAQ)
Is AI gebruiken als MKB-bedrijf altijd een AVG-risico?
Wat is het verschil tussen Europese AI-hosting en zelf hosten?
Hoe weet ik of mijn huidige AI-tool AVG-proof is?
Wat kost het om een veilige AI-integratie te laten bouwen?
Kan ik ook een bestaand AI-model zelf draaien, zonder cloudprovider?
Plan een vrijblijvend kennismakingsgesprek